fbpx
11-güçlü-Instagram-Pazarlaması-ipuçları

11 Güçlü Instagram Pazarlama İpuçları

Instagramda aylık 1,16 milyardan fazla kullanıcı aktif. Günlük kullanıcılar, uygulamada yaklaşık 8 dakika harcıyor ve günlük 500 milyon hikaye paylaşımı yapılıyor.

Ayrıca platformda çok sayıda takipçisi olan çok sayıda influencer var. Doğru planla, siz de Instagramda etkili bir marka olabilirsiniz.

Mevcut takipçilerinizin ilgi alanlarına hitap edebilmek için doğru içerik türlerini yayınlamanız ve aynı zamanda yenilerini de üretmeniz gerekir. Ancak hedef kitlenizi büyütmek için hangi tür gönderilerin en çok işe yaradığını bilmek zor olabilir. Sizlere popüler platformdan gerçek anlamda değer sağlayabileceğiniz on bir güçlü Instagram pazarlama taktiği hazırladık.

1. En kısa süre de işletme hesabına geçiş yapın

Instagram pazarlama planınızı düşünmeye başlamadan önce, bir Instagram İşletme Hesabınız olduğundan emin olun. Mevcut profilinizi bir işletme hesabına dönüştürmek oldukça kolay. Başlamak için ayarlarınıza gidin ve “profesyonel hesaba geçiş yap” ı tıklayın.

Bir işletme profiline sahip olmanın bazı açık avantajları vardır.

Örneğin, takipçiler tıpkı web sitenizden yaptıkları gibi, doğrudan Instagram sayfanızdan sizinle iletişime geçmek için iletişim düğmenize tıklayabilirler. Bir işletme profili, Facebook’un reklam araçlarını kullanmanıza gerek kalmadan Instagram reklamları oluşturmanıza ve yayınlamanıza olanak tanır.

Ayrıca, gönderilerinizin izlenimleri ve etkileşimleri hakkında istatistikler sağlayan içgörüler adlı Instagram analiz aracına da erişebilirsiniz. Bir işletme profiliyle birlikte gelen ücretsiz avantajların kilidini açtıktan sonra, metrikleri izlemek ve hedef kitlenizi anlamak için bunları kullanmaya başlamanız gerekir.

2. Ücretsiz İstatistik verilerini kullanın

Instagram’daki işletme profilleri, Facebook işletme profillerinden pek de farklı değildir. İstatistikler aracılığıyla gösterimler, etkileşim verileri ve daha farklı istatistikleri görüntüleyebilirsiniz.

Takipçilerinizin yaşları, cinsiyetleri, konumları ve en aktif saatleri hakkında bilgiler dahil olmak üzere demografik bilgilerinin bir dökümünü de alabilirsiniz.

Bahsettiğimiz istatistikler sadece genel bilgiler değildir. O dönem için kaç gösterim kazandığınızı ve en iyi gönderilerinizin hangileri olduğunu gösteren, o haftanın gönderileri hakkında da belirli bilgiler edinebilirsiniz.

Bu iç görüleri kullanıcıların içeriğinizle tam olarak nasıl etkileşimde bulunduğunu anlamak için kullanabilirsiniz. Kullanıcıların gönderilerinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu ne kadar çok bilirseniz, katılımı artırmak için içeriğinizi de o kadar iyi ayarlayabilirsiniz.

3. Kullanıcıları Satın Almaya Teşvik Edecek (Nazikçe) Ürün Tanıtımları Yayınlayın

Instagram’da ürün tanıtımları yayınlayarak daha fazla ürün satabilseydiniz? Bunu Yapabilirsiniz. Instagram, ürünlerinizin reklamını yapmak için harika bir yerdir. Ve kartlarınızı doğru oynarsanız, kullanıcıları rahatsız etmeyecek veya reklamlarla onları korkutmayacaksınız.

Çok saldırgan olursanız, takipçileriniz sizi takip etmekten vazgeçeceklerdir. Ürününüz hakkında çok konuşmak ve çok uğraşıyormuşsunuz gibi görünmeden ürün tanıtım gönderilerini kullanmak heyecanı artırmanın basit bir yoludur.

İşte aşağıda doğrudan bir ürün satmaya çalışmayan, ancak kullanıcıların Rengarenk sneakerları satın alabileceklerini hatırlatan bir gönderi.

Nike doğrudan bir ürün satmaya çalışmadan eğlenceli bir yolla ürününü ifade ediyor aynı zamanda yeni çıkan ürününün de müjdesini veriyor.

İnsanları ilgilendikleri ürünler hakkında kızdırmaz ve onlara herhangi bir şey almaya zorlamazsanız, gerçekten bir şeyler satın alma olasılıkları daha yüksektir.

Değilse bile en azından beğenerek, yorum yaparak veya bir arkadaşıyla paylaşarak gönderinizle etkileşime gireceklerdir. Bu yüzden ürün fotoğraflarını yayınlayarak ürünleri göstermekten korkmayın. Sadece bu işi nazikçe yapın. Ayrıca ürün fotoğrafları bazı sponsorlu reklamlar oluşturmanıza da yardımcı olur.

4. Sponsorlu Reklamlar Oluşturun

Instagram reklamları platformda sıradan bir hale geldi. En iyi kısım? Bir reklam bütçesi belirleyerek bunlara tam olarak ne kadar harcamak istediğinizi kontrol edebilirsiniz. Örneğin Carousel özelliği ile sadece bir sponsorlu reklamı veya birden fazla reklamı gösterebilirsiniz.

Sponsorlu reklamlar markalara hedef kitlelerini yepyeni bir şekilde hedefleme yeteneği veriyor. Sponsorlu yayınlardan önce, yalnızca hesabınızı takip eden kullanıcılar güncellemelerinizi ve fotoğraflarınızı görebilirdi. Artık markalar, erişimlerini her zamankinden daha fazla artırmak için hedef kitlesine uyan herkese ürünlerini gösterebilir.

Sponsorlu reklamlar için, reklamı göstermek istediğiniz demografiye hitap eden ve aynı zamanda çekici olan içeriği kullanın. Mevcut gönderilerinizi sponsorlu reklamlara da dönüştürebilirsiniz, bu nedenle en iyi gönderilerinize göz atın. Yüksek performanslı yayınlarınızı daha sonra sponsorlu reklamlar şeklinde potansiyel müşterilerinize gönderebilirsiniz.

Aşağıdakiler gibi birçok farklı sponsorlu reklam biçimi olduğunu unutmayın:

 • Fotoğraf
 • Video
 • Carousel / Dinamik Reklamlar
 • Hikayeler
 • Kanvas Hikayeler

Sponsorlu olsun ya da olmasın Instagram Hikayeleri, takipçilerle bağlantı kurmanın bir başka harika yoludur.

5. Instagram Hikayelerini Kullanın

Potansiyel müşteriler oluşturmak istiyorsanız, Instagram Hikayeleri size yardımcı olmak için buradalar. Instagram hikayeleri, “slayt gösterisi” biçiminde geldikleri için normal Instagram gönderilerinden farklıdır.

Yalnızca 24 saat gösterilebilir, ancak hikayeler arşivden tekrar kullanılabilir. Bu özellik Snapchat Stories’e çok benzer (ve hatta doğrudan bir rakiptir)

Instagram Hikayelerinin markalar için faydaları gerçekten sonsuzdur. Markalar, normal gönderiler kadar “yüksek kaliteli” olmayabilecek, sahne arkası olarak tabir edebileceğimiz gönderileri paylaşmak için hikayeleri kullanabilir.

Hikayeler söz konusu olduğunda, markanızın veya Instagram sayfanızın “estetiği” ile uyumlu içerik yayınlamak konusunda da endişelenmenize gerek kalmıyor.

Instagram ayrıca Hikayeler özelliğindeki fotoğraflar, kısa video, geri sarma videosu, canlı video veya Boomerangs gibi farklı içerik türlerini denemeyi de kolaylaştırır. Hikayeleriniz için harika görüntüler ve videolar oluşturmak için Canva ve InVideo gibi araçları da kullanabilirsiniz.

Hikayelerde başka hesapları da etiketleyebilirsiniz. Bu da başka bir marka veya İnfluencer ile iş birliği yapmanızın harika bir yöntemidir. Ayrıca yüz filtreleri, metin veya çıkartmalar ve görüntüleri düzenlemek eğlenceli ve göz alıcı görseller oluşturmanızı sağlar ve içerik üretiminizi kolaylaştırır.

6. Daha Geniş Bir Erişim İçin İnfluencerlarla İş Ortağı Olun

Instagram’da potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsanız, bunu yapmanın en hızlı yolu, halihazırda çok sayıda takipçiye sahip bir kitle oluşturmuş Influencerlardır. Giderek daha fazla insan, takip ettikleri influencerların paylaşımlarına dayalı olarak hizmet veya ürün satın alımları yapıyor. Çünkü onlara güveniyorlar.

İlk adım, ürününüz veya hizmetinizle alakalı bir kitleye sahip birkaç influencerla deneme yaparak başlamak ve süreci deneyimlemektir. İnfluencerlarla çalışmak markanın bir gönderi aracılığıyla binlerce potansiyel müşteriye (ve yeni takipçiye) kendini gösterebileceği anlamına gelir.

Influencer kampanyasından elde edebileceğiniz kısa vadeli kazançları ve doğrudan satışları bir kenara bırakırsanız, daha da uzun vadeli faydalar vardır. Her Influencer ile bir ilişki kurduğunuzda, yeni bir kitleyle kalıcı marka bilinirliği oluşturursunuz.

7. Kullanıcılardan fotoğraf isteyin

Zor işlerin hiçbirini yapmadan Instagram sayfanız için harika içerikler oluşturmanın bir yolu olsaydı güzel olmaz mıydı? Kullanıcılar tarafından gönderilen fotoğraflarla bu mümkün olabilir.

Zaten etkileşimli bir kitleniz varsa ister yüzlerce ister binlerce kişi olsun fark etmez, sizin için yararlı içerik oluşturmak isteyecektir. Takipçilerinizde muhtemelen kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikten sizin oluşturduğunuz içeriğe kıyasla daha fazla keyif alacaklardır çünkü bu içerikler genellikle özgün içerikler olacaktır.

Kullanıcılarınızın saldırgan olmadan ilgi çekici içerik oluşturmalarını tam olarak nasıl sağlayabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Aslında oldukça basit. Hedef kitleniz muhtemelen temelde tıpkı sizin gibi kendi takipçilerini büyütmek istiyor.

Hedef kitlenize sosyal medya hesaplarında hizmet veya ürünlerinizle ilgili paylaşım yaptıklarında onları hikayenizde paylaşacağınızı söyleyebilirsiniz. Bu konuda Instagramın regram (diğer kullanıcıların herkese açık gönderilerini hikayenizde takipçilerinizle paylaşmanıza olanak tanır) özelliğinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca beğendiğiniz paylaşımları kullanıcıdan talep edebilir, o görseli veya videoyu üreten kişiyi etiketleyerek sayfanızda paylaşabilirsiniz.

Bu işlemleri konsept çerçevesinde tutarlı bir şekilde uygulamak hedef kitlenizdeki motivasyonu da arttıracaktır. Sonuç olarak siz ve müşterileriniz için bir kazan-kazan durumu ortaya çıkacaktır.

GoPro bu konuda ünlüdür. Marka ‘Photo of the Day’ (günün fotoğrafı) konseptiyle her gün yeni bir fotoğraf paylaşıyor. Aşağıda görüldüğü üzere fotoğrafı çeken kullanıcıyı etiketleyerek win-win durumu oluşturuyor.

GoPro Markası (ve takipçileri) bu durumu günlük bir rekabet gibi ele alıyor. Sizlerde benzer bir şey denerseniz, muhtemelen takipçilerinizin katılmak için ne kadar istekli olacağına şaşıracaksınız.

Paylaşılan fotoğrafı veya videoyu akıllıca seçmek gerekir ve bu bazen zor bir iş olabilir.

 • Fotoğraf, oluşturduğunuz veya oluşturmaya çalıştığınız marka imajına uyuyor mu? Yoksa ona aykırı mı?
 • Fotoğrafını paylaşmak istediğiniz kişi ne kadar büyük bir takipçi kitlesine sahip?
 • Fotoğraf mevcut izleyicilerinize ve takipçilerinize uygun mu?

Bir işletme yönetirken, gönderdiğiniz her şeyin markanızın mesajıyla (ve hedef kitlenizle) uyumlu olduğundan emin olmalısınız. Instagram’da bile!

Boosted Boards’dan kullanıcı tarafından gönderilen bu fotoğrafın markanın estetiğiyle nasıl uyumlu olduğuna bakın. Yüksek kaliteli, ilgi çekici ve benzersiz.

8. İçerik Stratejinizi Gözden geçirin

Yaklaşımınızı değiştirmekten korkmayın, özellikle de aynı tür içeriği düzenli olarak yayınlama eğilimindeyseniz.

Aşağıdakiler gibi içerikleri deneyebilir, sonuçlarını izleyebilirsiniz:

 • Marka çekimlerinden görüntüler
 • Markalı grafikler
 • Kreatif Ürün Görselleri
 • Kamera arkası videolar
 • Instagram Hikayeleri
 • Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler
 • Markanızın benzersiz dokunuşuyla Instagram memleri

Yayınladığınız her gönderi için katılım oranlarını izleyin ve işe yarayacak ipuçları arayın. Belki memler tonlarca beğeni alır, ancak o kadar çok yorum almaz. Belki bir video veya kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, hareketsiz görüntülerden çok daha yüksek etkileşimle sonuçlanır.

Optimum içerik karışımınızı bulmak için hedef kitlenizin en iyi tepkisini belirleyin.

9. Markanızla alakalı etkileşimli bir hashtag bulun

Anında ve sürekli etkileşim oluşturmak istiyorsanız, etkileşimli hashtagler bunu elde etmenin harika bir yoludur.

Örneğin Red Bull, #itgivesyouwings etiketini kullandı ve bunula birlikte şu an kullanıcılar tarafından 459.463 (yazı yazılırken bu rakamlardaydı iki günde hashtagin aldığı etkileşimi görebilirsiniz) gönderime sahip paylaşım yapıldı.

Unutmayın, doğru zamanda gönderi paylaşmanız ve fazla gönderi paylaşmaktan da kaçınmanız gerekir.

10. Doğru zamanlarda ve uygun sıklıkta paylaşım

Instagram’da fazla paylaşım, mevcut takipçilerinizin takipten vazgeçmesinin kesin yollarından biridir. Haber akışlarında sıklıkla tek gördüğü marka sizseniz, muhtemelen sizi olabildiğince hızlı bir şekilde takip etmeyi bırakacaklardır.

Ancak düzenli olarak haber akışlarında kalabilmek için tutarlı bir şekilde gönderi paylaşmakta istiyoruz. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri, yalnızca takipçilerinizin çevrimiçi olduğu yoğun günlerde ve saatlerde paylaşım yapmaktır. Doğru paylaşım sıklığı günde 1veya 2 defa şeklinde olmalıdır.

Ayrıca, takipçilerimizin çevrimiçi olduğu yoğun gün ve saatlerde paylaşım yapmak Instagram’daki son güncellemelerden sonra daha da önemli hale geldi. En son Instagram algoritma güncellemesi insanların haber akışlarındaki “yeni” içeriğe öncelik verdiğinden, içeriğinizi takipçilerinizin önüne çıkarmak için en iyi şansınız “takipçilerinizin çoğu çevrimiçi olduğunda içeriklerinizi paylaşmak” olacaktır. Öbür türlü sizden daha sonra yapılan başka paylaşımlar gönderinizi aşağı çekecek ve daha çok etkileşim almanızı engelleyecektir.

Doğru paylaşım saatini ve gününü ayarlardan ‘Instagram İçgörüleri’ kısmından bulabilirsin. İnstagram içgörüleri ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz, takipçilerinizin çoğunluğunun hangi saatlerde ve günlerde çevrimiçi olduğunu görmek için kullanabileceğiniz bir araçtır.

Her türlü veriye rağmen paylaşım zamanı konusunda kesin bir kural yoktur. Aşağıdaki noktaları da ayrıca her zaman göz önünde bulundurmak gerekir.

 • Rakip Analizi yapın
 • Farklı zamanlarda paylaşımlar deneyin ve etkileşimleri ölçün

“Instagram’da içerik paylaşmak genel anlamda için en iyi zamanlar öğle yemeği vakti (11:00-13:00) ve akşam saatleridir (19:00-21:00). “

11. Metrikleri doğru bir şekilde izlediğinizden emin olun

Sayfanızın ve yayınlarınızın ne kadar iyi performans gösterdiğini (veya düşük performans gösterdiğini) bilmediğiniz sürece Instagram performansınızı iyileştiremez ve optimize edemezsiniz. Ölçülebilir sonuçlara sahip olduğunuzda, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını tam olarak bilirsiniz.

Takipçi büyüme oranınızı takip ederek başlayın. Sahip olduğunuz toplam takipçi miktarı genellikle bir gösteriş ölçütü olarak görülür ve hepsi ondan ibarettir. Ancak takipçi büyüme oranınız öyle değildir!

Takipçilerinizin büyüme oranına bir göz attığınızda, gönderdiğiniz içeriğin (veya gönderi sıklığınızın) bazı şeyleri nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Ardından, paylaşımınızın etkileşimlerini ölçün. Buna beğeniler ve yorumlar dahildir. Sayfanızın nasıl performans gösterdiğine dair net bir resim elde etmek için toplam takipçilerinizi ortalama katılım yüzdesini ve her gönderinin ortalama katılım oranını öğrenmeniz gerekiyor.

Daha az takipçiniz varsa, katılım oranınız daha yüksek olmalıdır.

Peki paylaşım postlarının etkileşim oranlarını nasıl hesaplarız?

Marka Hesabı: Erişime göre (bir post için) Etkileşim Oranı = (Beğeniler + Yorumlar) / Erişim x 100

İnfluencer Hesabı: Kitleye göre Katılım Oranı = (Beğeniler + Yorumlar) / Takipçiler x 10

Aşağıdaki görselde post içgörü kısmından ulaştığımız verilerle yukarıda markamız için belirtilen etkileşim oranı hesaplamasını yapabiliriz.

Etkileşim oranları dünya genelinde sektörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tüm sektör ortalaması ele alındığında post başına ortalama etkileşim oranı 1.16%’dır.

Instagram etkileşimlerinizi izlemek, içerik performansınızı ve marka ile alaka düzeylerini anlamanın denenmiş ve doğru bir yoludur. Yani hangi içeriklerin sizin markanız ve takipçi kitleniz için etkili ve alakalı olduğunu görebilirsiniz.

Bahsetmeler, tıklamalar ve takipçi artışı gibi diğer temel ölçümlerle birlikte izlediğinizde, Instagram stratejinizi optimize etmek için kullanabileceğiniz tonlarca yararlı veri elde edersiniz.

Sonuç

👉 Instagram, sosyal medya dünyasına hakim oldu. Yaklaşık olarak 1.16 milyarın üzerinde aylık kullanıcıyla görüntülü paylaşımlar için gidilecek önemli mecralardan biri. Facebook ise 2,7 milyar aylık kullanıcısıyla hala etkili bir platform ve reklam aracı.

👉 Her gün milyarlarca beğeni dağıtılıyor, bu yüzden bunlardan bazılarını toplamak için üzerinize düşeni yapmanız gerekiyor 😊

👉 Henüz yapmadıysanız, önce profilinizi bir Instagram İşletme Profiline geçirin. Bu size tonlarca ücretsiz araç ve fikir verecektir. Ardından, bu ücretsiz araçlardan yararlanmaya başlayın. Kitlenizin yaşları veya konumları gibi demografik özelliklerine bakın.

👉 İnsanları, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi aşırı ısrarcı olmadan satın almaya teşvik etmek için ürün tanıtımları yayınlayın. Hedef kitleniz/takipçileriniz baskı altında hissetmezlerse satın alma olasılıkları daha yüksektir.

👉 Henüz sizi takip etmeyen hedef kitlelere ulaşmak için yayınlarınızı sponsorlu reklamlara dönüştürün.

👉 Kamera arkası fotoğrafları veya videoları paylaşmak için Instagram Hikayelerini sık kullanın. Takipçiler, müşterilerle ilişkinizi geliştiren ve içeriden gelen daha samimi gönderileri takdir edeceklerdir. 500 Milyon günlük hikaye kullanıcısı olduğunu unutmayın!

👉 Sektörünüzde geniş bir erişime sahip olan Influencerlarla ortak olun. Takipçileri Influencer tavsiyelerine güvenir.

👉 Müşterilerinizin paylaştığı resimleri yeniden yayınlayarak kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin gücünden yararlanın. Bunu mesela interaktif markalı bir hashtag ile yarışmaya dönüştürebilirsiniz. Bu yarışmayla her hafta veya her ay, markanızın mesajıyla uyumlu bir fotoğraf seçin.

👉 Doğru zamanlarda yayınlayın ve fazla paylaşımdan kaçının. Her gün bir ila iki kez gönderi paylaşın ve takipçilerinizin en aktif olduğu zamanı kontrol edin. Yayınları o günlerde ve saatlerde yayınlanacak şekilde planlayın.

👉 Son olarak, Instagram pazarlama çabalarınızın nasıl sonuç verdiğini görmek için doğru ölçümleri izlediğinizden emin olun.

👉 Takipçi büyüme oranına, katılım oranına ve URL tıklama oranınıza bir göz atın.

Instagram reklam kampanyalarınızla ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, yardım için Aurora Digital ekibine ulaşın!

Hangi Instagram pazarlama teknikleri siz ve markanız için en iyi şekilde çalışır? Sorusunu sıklıkla kendinize sorun.

Abdulkadir Demir
Sosyal Medya iletişim Uzmanı

Leave A Comment