fbpx
2021-de-Dijital-Bolge-tahmin

2021’de ‘Dijital Bölge’ nelere dikkat edilmeli

We Are Social ve Hootsuite tarafından hazırlanan rapor baz alınarak ‘dijital durum’ özetini değerlendirdik. Dijital 2021 raporunun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yakın gelecekte ne var?

Üçüncü taraf tanımlama bilgilerinin ortadan kalkması: Google’ın Chrome tarayıcıları, 2021’in sonunda üçüncü taraf tanımlama bilgileri desteğini sona erdirecek. Bu nedenle, bu yıl, özellikle programatik platformlar kendilerini yeniden keşfettikçe, reklam teknolojisinde önemli değişiklikler bekleyebiliriz.

Esnek çalışma

‘evden çalışma’, öngörülebilir gelecekte pek çok insanın çalışma hayatının zorunlu bir parçası olarak kalacak gibi görünüyor, bu nedenle önümüzdeki aylarda, özellikle de iletişim alanları ve ‘takım uyumu’ üzerine stratejilerin geliştiğini göreceğiz.

Dijital bozulma

Bağlı ürünler ve hizmetler, mevcut kategorileri sarsmaya ve yenilerini oluşturmaya devam edecek, ancak 2021’de özellikle ilgi çeken üç sektörü yakından izleyebiliriz:

1. Sağlık hizmetleri; Özellikle akıl sağlığına yardımcı olan tele tıp ve bağlantılı hizmetler

2. Finans; Sigorta ve uluslararası ödemeler için inovasyon yönü güçlü ekipler

3. Eğitim; hükümet yetkilileri ve gönüllü kitlelerin beraber uzaktan eğitim için efektif ve etkili eğitim modellerinin oluşturulma çabalarıyla ‘çevrim içi’ becerilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar.

Büyük teknoloji ayrılığı

Bu uzun zamandır gelişen bir konu. Son zamanlarda dünyanın dört bir yanındaki kanun yapıcılar 2021’in büyük hesaplaşmanın yılı olabileceğinin sinyallerini veriyor. Ancak asıl soru, hükümetler teknoloji şirketlerine birtakım yaptırımlara zorlamadan önce, Google, Facebook, Amazon veya Alibaba’nın kanun yapıcıları yenip, olayları kendi şartlarına göre döndürüp döndürmeyeceği. Aşağıdaki haber görselinde gördüğümüz üzere en son Facebook’un pazarı domine ettiği gerekçesiyle Amerika’da aleyhine İnstagram ve Whatsapp’ı satmasına yönelik dava süreci başlatılmıştı.

Aynı şekilde Çin tarafında Alibaba’nın kurucusu devletle yaşadığı sorunlar ve itirazları yüzünden başı derde girmişti. Bu konuda aşağıdaki haber görselinde yaşanan durumun basına yansıyan kısmını görebiliriz.

Taşınabilir dijital kimlikler

WhatsApp’ın hüküm ve koşullarında yapılan son güncellemelerin ardından bir kez daha mahremiyetin ön plana çıkmasıyla, dijital oturum açmaya yönelik “merkezi olmayan” bir yaklaşım öne çıkabilir. Inrupt şirketi bu konuda takip edilebilecek bir şirket ama sektörde de kesinlikle tek yarışmacı değil.

Bilmeyenler için Inrupt Web’in kurucusu Berners-Lee’nin kurduğu bir şirket olup Solid adlı açık kaynaklı bir yazılım projesi tarafından geliştirilen fikirlere dayanan Inrupt, insanların herhangi bir hizmet için tek bir oturum açarak kullanabileceği ve kişisel verilerin “bölmelerde” veya kullanıcı tarafından kontrol edilen ‘kişisel çevrimiçi veri depolarında’ saklandığı bir web sistemini vaat ediyor.

Abdulkadir Demir
Sosyal Medya ve Dijital İletişim Sorumlusu

Leave A Comment