fbpx

Bir İşletme Olarak Instagram Hikayelerinizi Mükemmelleştirmenin 8 Yolu

Instagram Hikayeleri Hedef Kitlenizle Direk Temas Sağlar

Hikayelerin bugün Instagram’da çok büyük bir etkileşim alanına sahip olduğunu duymak sizin için sürpriz olmamalı. 

Her gün hikayeleri kullanan yüz milyonlarca insan var ve kesinlikle sizin hikayelerinizin geride kalanlar olmasını istemezsiniz. Hikayeler, hedef kitlenizle en iyi etkileşimi kurmaya yarayan benzersiz bir yoldur.

Nasıl çekici Instagram Hikayeleri oluşturacağınızdan veya yaklaşımınızın nasıl olması gerektiğinden emin değilseniz, kesinlikle doğru yerdesiniz. Bu durum sosyal medya ortamında aktif olan hiçbir işletmenin daha uzun süre görmezden gelemeyeceği bir şey.

Instagram’da başarıyı yakalamak, artık hikayelerinizi ne kadar iyi oluşturduğunuzla yakından bağlantılıdır. Hikaye özelliğini hiç kullanmayan işletmelerin geride kalması muhtemeldir.

Aşağıdaki kılavuzda Hikayeler hakkında her şeyi, ne olduklarını ve hedef kitlenize doğrudan bir hat olarak nasıl kullanılabileceklerini öğreneceksiniz. Hikayelerinizi uyarlamak ve mükemmelleştirmek biraz zaman alabilir, ancak açıklamak üzere olduğumuz 8 tekniğin yardımıyla sonunda oraya ulaşacaksınız.

Kesin olan bir şey var; Hikayeler yakın zamanda ortadan kalkmayacak ve şu anda markalar için hikayeler önemli bir stratejik iletişim mecrası.

Hikayeler özelliği artık gelip geçici olmayan bir yenilik. Etkileşimi artırma ve markanızın fark edilmesini sağlama yetenekleri var 🙂

Bir Pazarlama Stratejisi Olarak Instagram Hikayeleri

Peki, öncelikle Instagram Hikayeleri nedir? 

Bireylerin ve markaların, haber akışlarında görünmeden hedef kitlelerine resim veya kısa videolar göndermelerine olanak tanıyan bir özelliktir. Bu özellik önemlidir, çünkü izleyiciyi bunaltmayan düzenli ve anlık gönderilere izin verir.

Bunların hepsi tanıdık gelebilir. Bunun nedeni, konseptin Snapchat’tin oldukça yakın modellemesidir. Snaps ile aynı şekilde, Hikayeler de 24 saat sonra kaybolur ve izleyicide bir aciliyet duygusu oluşturur.

İzleyicileriniz, Hikayeleriniz yok olmadan önce onlara ne gösterdiğinizi görmek isterler!

Instagram Hikayeleri hakkında bahsetmemiz gereken bir diğer önemli nokta, genellikle Instagram’da bulacağınız normal gönderi tarzından oldukça farklı olmalarıdır. 

Hikayeler daha az cilalı, biraz daha ham (işlenmemiş) ve markanızın ne yaptığı hakkında daha gerçekçi iç görüler ve fikirler sunuyor. Genellikle perdenin arkasına bir göz atma işlevi görürler, ancak başka şekillerde de kullanılabilirler.

Etkileşim Hikayeleri, kitlenize doğrudan bir hat oluşturmanıza yardımcı olur. Bu da size hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı sunar. Bu bilgi ve iç görüler daha sonra ürünlerinizi ve hizmetlerinizi mükemmelleştirmek için kullanılabilir.

1. Öne Çıkan Noktalarınızı Mükemmelleştirin

Instagram Stories’in 24 saat sonra kaybolduğundan yukarıda bahsetmiştik .

En azından çoğu zaman. Öne Çıkan Hikayeler’i kullanarak bu mekanizmayı aşabilirsiniz. Bu Öne Çıkanlar sayfanıza sabitlenir ve istediğiniz kadar orada kalır.

Bu özellikle ilgili en güzel şey, paylaştığınız en iyi hikayeleri içeriğinizin öne çıkan bir albümü şeklinde (adından da anlaşılacağı gibi) oluşturmanıza izin vermesidir. 

Markanız hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen ve sayfanıza ilk kez gelen kişiler için bir geçit (ön bilgilendirme) görevi görebilirler.

Bu nedenle, Hikayelerinizden hangisinin Öne Çıkanlar arasında yer almaya layık olduğunu düşünmek için gerçekten biraz çaba ve zaman harcadığınızdan emin olun. 

Her Highlight’ın (öne çıkarma) varlığı için bir neden bulmaya çalışın. Ne sunuyor ve kitlenize neler aktarıyor?

Bu alan, hedef kitlenizin 24 saatten daha uzun süre erişmesini istediğiniz tüm içerikler içinde idealdir. Bir teklifin ayrıntıları, yaymak istediğiniz bazı haberler, hizmetlerinizle ilgili hızlı bir ön bilgilendirme, ürün fiyat bilgileri veya bir tür rekabet olabilir.

2. Özellikleri Bilin ve Kullanın

Hikayelerden en iyi şekilde yararlanacaksanız, hikaye özelliklerini ve bunları nasıl kullanacağınızı gerçekten anlamanız gerekir. 

En iyilerinden bazıları: 

  • anketler
  • sorular
  • geri sayımlar

Ancak burada bahsedebileceğimizden çok daha fazla özellik var ve bu yüzden deney, araştırma ve keşif sizin için anahtar olacak.

Hikayelerde öne çıkarmayı seçtiğiniz gönderilere kreatif özellikler katabiliriz. Bunlar, bazı kişilerin gözden kaçırmış olabileceği gönderileri eğlenceli ve dikkat çekici bir şekilde görüntülemelerine olanak tanır.

Instagram üzerinden web sitenize trafik çekmeye çalışıyorsanız, hikayeler aracılığıyla da bağlantı paylaşmanın mümkün olduğunu bilmelisiniz. Bunun hakkında daha sonra konuşacağız.

Örneğin gönderinizde ‘yeni post’ gibi bir yönlendirme yapacaksanız böyle bir duyuruyu hazırlamak için silgi aracını kullanmak gibi birçok küçük numara da var. Bu küçük araçlar çok eğlencelidir ve onlarla oynarken gerçekten kreatif olabilirsiniz.

3. Değerli ve Eğitici İçerik Sağlayın

Görsel Kaynağı

Kitlenizi gerçekten meşgul etmenin yararlı bir yolu, onlara değerli bir şey sunmaktır. Ve birçok durumda, bu onları bir şekilde eğitmek anlamına gelir. 

Bu sunulan içeriğin sıkıcı olmasına gerek yok; Eğitimi, eğlenceli ve çekici bir şekilde sunmanız gerekiyor.

Kısa ve eğlenceli ama faydalı bir şey olabilir. Bir eğitimin içeriği, kısa ve anlaşılması kolay tutulduklarında daha da fazla takdir edilmektedir.

Dilerseniz markanızla alakalı veya ürettiğiniz ilgili içerikle alakalı kısa sınavlar ve sorularla hedef kitlenizle doğrudan etkileşim sağlayabilirsiniz. Bu durum katılımı artırmanın ve insanları katılmaya teşvik etmenin güzel bir yoludur. Bu şekilde insanlar sadece pasif bir şekilde izlemekle kalmıyor sürece de katılmış oluyorlar.

Ne tür eğitim içeriği sunmak istediğinizden öte, görsel olarak çekici ve kolay sindirilebilir olmasını sağlayın. Özellikle hedef kitlenize göre uyarlayın çünkü bu yöntem etkileşimi artırmanın ve gerçek marka sadakatini geliştirmenin en iyi yollarından biri olacaktır.

4. İşbirliği

Instagram’da ve özellikle Hikayelerde işbirliklerinin bu kadar yaygın olmasının bir nedeni var. 

İşbirliği, farklı bir mecrada markaya kendini gösterme ve ilk izlenim bırakma şansı veriyor. Bu ortak çalışmalardan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olması için etiketleri kullanabilirsiniz.

Instagram’da işbirliği yapmıyorsanız, muhtemelen yanlış yapıyorsunuzdur.  İşbirliği, Instagram modelinin önemli bir bileşenidir. 

Kiminle ekip kurmak istediğinize ve iş birliğini hedef kitlenize sunarken hangi açıdan bakacağınıza gelince kreatif olmaya çalışın.

İşbirliğinin her zaman bir nedeni ve amacı olduğundan emin olun ve hedef kitlenize ürün ve hizmetlerinizi tanıtma şansının ötesine geçen bir şey sunun.

İşbirliği heyecan verici olmalı ve hedef kitlenize yeni bir şey sunmalıdır. 

5. Video İçeriğini Kullanın

Video içerikli hikayelerin, statik görüntülerden çok daha fazla dikkat çekme olasılığı yüksektir ve kitlenizle görsel iletişiminizi geliştirmenin harika bir yoludur . 

İnsanlar otomatik olarak oynatılmaya başlayan bir video gördüklerinde, genellikle ne hakkında olduğunu görmek için atlamadan izlemeye devam ederler. Oysa insanlar görüntüleri hızlıca atlamayı çok daha kolay buluyor.

Hikayelerin gelişi, video içeriğini Instagram’da mutlak bir zorunluluk haline getirdi ve bu değişikliği görmezden gelemezsiniz. 

Video içeriği, fark edilen şeydir ve bir kavram olarak Instagram Hikayelerin gerçekten de merkezinde yer alır.

Elbette, yaptığınız işe ve çekmek istediğiniz kitleye bağlı olarak video içeriğini kullanmanın birçok yolu vardır. 

Birçok marka için Hikayelerdeki videolar, markanın insani yönünü göstermelerine ve şirketin işleyişine bir bakış atmalarına olanak tanır.

Yine de bu, video içeriğine yaklaşmanın yalnızca bir yolu. Kreatif olun ve size en özgün görünen ve Instagram’daki hedef kitlenizle en alakalı video içeriğini ve stilini bulun.

Hikayelerin yanı sıra Reels, IGTV, Canlı yayınlar, Viral videolar ve daha fazlası gibi video içeriklerinden de yararlanılabilir.

6. Sorular Sorun ve Sohbet Edin

Instagram Hikayeleriniz aracılığıyla etkileşimi artırmak için kullanabileceğiniz en iyi stratejilerden biri hedef kitlenizle açık, iletişim kurmaya meyilli ve sohbet odaklı olmaya çalışmaktır. 

Bir soru sorduğunuzda veya bir sohbet başlattığınızda, insanların bu etkileşime karşılık verme olasılığı çok daha yüksektir.

Bu da iki şekilde oluyor tabii. 

Birçok marka, takipçilerini kendilerine soru sormaya teşvik eder ve bu onlara sizin hakkınızda daha fazla bilgi edinme ve aralarındaki bağı derinleştirme şansı verir. Şirketle daha yakın bir bağ hissettiklerinde, daha fazla katılım ve satış sağlar.

Bir soru sorduğunuzda, birçok yanıt alırsınız ve bu, oradaki en belirgin katılım şeklidir. 

Etkileşimi artırmanın yanı sıra, hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize de olanak tanır. Bu da ürünlerinizi veya hizmetlerinizi onlara daha iyi uyarlamanızı sağlar.

Kulağa basit gelebilir ve bir bakıma da öyle. 

Ama mesele bu. 

İşleri kendin için daha da zorlaştırmana gerek yok. Bunun yerine, Instagram gibi platformlarda markalar ve hedef kitleleri arasında gerçekleşen her türlü etkileşimin merkezinde konuşma ve etkileşimlerin olduğunu unutmayın.

İlham Verin ve Heyecanlandırın

Hikayeler özelliği, heyecan oluşturmak ve insanlara şirketinizle ilgilenmeleri için bir neden vermek için harika bir araçtır. 

Örneğin, yeni bir ürün lansmanına hazırlanıyor olabilirsiniz. Hikayelerin yardımıyla, izleyicilerinizde beklenti oluşturmak için ipuçlarını bırakabilir ve yavaşça ortaya çıkarabilirsiniz.

Yeni bir ürünün piyasaya sürülmesi için tam anlamıyla geri sayım yapabilir veya bir duyuru öncesinde beklenti oluşturabilirsiniz. Bunu yapmayı çok kolaylaştıran yerleşik bir Geri Sayım etiketi özelliği vardır.

Hikayeler içeriğinin doğru kullanımıyla gerçek bir heyecan oluşturabilir ve sayfanızı ilgili müşteriler veya potansiyel müşteriler için daha çekici hale getirebilirsiniz. 

İlham burada anahtardır; İnsanlara ilham verin ve ürünlerinizin ve işletmenizin şu anda izlediği yola önem vermeleri için bir sebep verin.

Kitlenize gerçekten ilham vermek ve onları heyecanlandırmak istiyorsanız, neden onları dahil etmeyesiniz? Rakipleri yönetin veya müşteri hikayelerini paylaşın. Bu tür ilişkilendirilebilir ve ilham verici içerikler her zaman iyi bir etkileşim sağlar ve izleyici gelişimine yardımcı olur.

8. Bağlantı Özelliğini Etkinleştirin

Bağlantı özelliği, Yukarı Kaydırma özelliği olarak bilinir ve Hikayeler gönderilerinize bağlantı eklemenize olanak tanır. 

Kullanıcı yukarı kaydırdığında, onları sağladığınız bağlantıya ekli sayfaya götürür.

Web sitenizdeki satışları artırmak istiyorsanız, bu özelliği kullanmanız gerektiği açıktır. Instagram İşletme profiliniz ve 10.000 takipçiniz varsa hemen etkinleştirebilirsiniz 

Ve kesinlikle yapmalısınız.

Gördüğünüz gibi, Instagram Hikayelerinizi mükemmelleştirmeye giden çok şey var. 

Hikayelerin özelliklerini kullanmaya yeni başlıyorsanız, doğru olması biraz zaman alacaktır. Ancak yukarıdaki tavsiyeleri kullanarak, olmak istediğiniz yere ulaşacaksınız. 

Hikayeler, günümüzde Instagram’da gelişen ve değişen etkileşim ve kullanıcı ilgisinin temsilcisidir.
Amacınız ister gerçek bir değer sunmak , ister hedef kitlenize bir şekilde ilham vermek veya daha etkileşimli ve yaratıcı olmak olsun, bunu Instagram Hikayeler aracılığıyla yapabilirsiniz. O yüzden bu özelliğin markanız için bir an daha boşa gitmesine izin vermeyin.

Kaynakça

Kaynakça

Kaynakça

Abdulkadir Demir
Sosyal Medya iletişim Uzmanı

 

Leave A Comment