fbpx

Bir Ürünü veya Fikri Popüler Yapan Nedir? – Jonah Berger

Kitap Neden Bahsediyor?

Bu kitap, içeriği bulaşıcı yapan unsurları anlatıyor. “İçerikten” kasıt, hikâyeler, haberler ve enformasyondur yani ürünler, fikirler, mesajlar ve videolar. Yerel radyo istasyonu için fon sağlamaktan, çocuklarımıza öğretmeye çalıştığımız güvenli cinsellik mesajlarına kadar her şey bulaşıcılığın bir unsuru. 

“Bulaşıcı” derken yayılmaya meyilli demek istiyorum. Ağız yoluyla ve sosyal etkilemeyle insandan insana geçen, hakkında konuşulmaya, paylaşılmaya veya tüketiciler, çalışma arkadaşları ve tüm ilgililer tarafından taklit edilmeye yönelten tüm unsurlar olarak tanımlayabiliriz.

Yayılma Stratejisi Nasıl İşliyor?

Startuplardan yıldız adaylarına kadar herkes sosyal medyayı geleceğin dalgası olarak algılıyor. Facebook, Twitter, YouTube ve diğer kanallar, takipçi oluşturma ve tüketici çekme yolları olarak görülüyor.

Markalar reklam, gelecek vaat eden müzisyenler video ve küçük işletmeler anlaşma yayınlıyor. Şirketler ve kuruluşlar bu heyecan pazarlaması işinde birbirleriyle yarışıyor. Mantık basit. İnsanları sunulan fikirler hakkında konuşmaya veya içeriği paylaşmaya ikna edilebilirse bu durum, sosyal ağlarda bir virüs gibi yayılacak ve böylece ürün veya fikir aniden popüler olacak.

STEPPS Modeli ve Hikayelerin Gücü

Bu kitapta yazar ürünlerin, hizmetlerin ve ya fikirlerin bulaşıcı bir şekilde yayılması için önemli olan 6 elementten bahsediyor. Bunlar Sosyal Değerlilik, Tetikleyiciler, Duygu, Toplum, Kullanışlılık ve Hikâyelerden oluşuyor. Yazar bu elementleri STEPPS diye kısaltarak akılda kalmasını sağlıyor.

Ayrıca kitapta akılda kalıcı bazı sözler bulunmaktadır. Mesela, ‘Aklının ucunda olan dilinin de ucunda olur’ sözü ağızdan ağıza konusunu özetleyen çok anlamlı ve değerli bir sözdür.

Yazar bu elementlerin sonuncusu olan hikâyelerin gücünden bahsediyor. Eğer ürün veya hizmetinizi bir hikâyeye bağlarsanız ya da bir hikâye ile yola çıkarsanız o zaman daha çok akılda kalıcı olur böylece ürününüzün veya fikrinizin değeri artar.

Hikâye anlatıcılar, pazarlama dünyasında çoktan yerini almaya başladı ve bu durum büyük bir pazarı oluşturmuş durumda. Birçok marka reklamlarında bu hikâye anlatımı öğesini uzun zamandır kullanıyor ve kullanmaya da devam ediyor.

Bundan dolayı sıklıkla devamı gelen ve hikâyesi olan reklamlar görüyoruz. Bu reklamlar akılda kalıcı ve merak edilen reklamlar olmaktadır. Bu reklamlar, devam eden serilerle hikâye karakterleri gibi akılda kalıcı, unutulmamasını ve ağızdan ağıza yayılmasını sağlayan öğeler içeriyor.

Sonuç

Sonuç olarak bu hiyerarşiler ve ağızdan ağıza yayılma psikolojisi kullanılarak bir fikrin, ürünün veya hizmetin insanlar arasında yayılması sağlanıyor. Böylece bir fikri veya hizmeti hedef kitleniz için popüler hale getirerek başarıya ulaştırmak oldukça kolay hale geliyor.

Kitapta ağızdan ağıza yayılmanın ve sosyal etkilenmenin işleyişiyle ilgili gelişmiş bilimden ayrıntılı bir şekilde söz ediliyor ve bu altı anahtar ilkeyi yani STEPP ilkelerini izleyerek sizlerde istediğiniz ürünü, hizmetinizi veya fikrinizi bulaşıcı yapabilirsiniz. 

 

Contagious kitabının yazarı: JONAH BERGER

İsmail Dursun

Leave A Comment