fbpx
Dijital-Reklamlar-Hakkında-Bilmeniz-Gerekenler

Dijital Reklam Türleri & Püf Noktaları

Reklam Stratejisi

Dijital reklam faaliyetlerine bakış açımız klasik pazarlama yaklaşımı ile uyumlu bir perspektife sahiptir. Müşteri yolculuğunun her bir noktasında yaşatılan deneyimin dikkate alınması gerektiğini biliyoruz. Bir müşterinin markayı tanımasından işlem gerçekleştirdiği ana kadar geçirdiği dönüşüm hunisi adımlarını reklam stratejilerimizde model olarak benimsiyoruz. 

Marka veya ürünün kampanya ihtiyacını bu bakış açısını temel alarak değerlendiriyoruz. Çünkü kullanıcının hayatında ilk defa gördüğü bir markadan işlem gerçekleştiremeyeceğinin, hatta hayatında ilk defa gördüğü bir ürünü satın alma eğilimi içerisinde olmadığının farkındayız.

Reklam Bütçesi

Reklama harcanan bütçe dönüşüm gerçekleşmemiş olsa dahi, doğru stratejilerle kurgulanmış kampanyalarda hiçbir zaman boşa gitmeyecektir. Dikkat edilmesi gereken konular ürün maliyeti, operasyon maliyeti ve kar marjı dikkatlice incelenmiş olmalıdır.

Google Reklamları

Google’ın sağladığı eşsiz imkanlar ile marka ve ürünlerin reklamları çok çeşitli kanallarda ve kurgularda yayınlanabilmektedir. Google sahip olduğu platformlara göre Arama Reklamları, Görüntülü Reklamlar, Alışveriş Reklamları, Video Reklamları ve Mobil Uygulama reklamları bunların başında gelmektedir. Ayrıyeten Reklam mecralarının yanında sağladığı analytics ve istatistik tool’ları ile de reklamların etkinliklerini artırmaktadır.

Brand Reklamları

Markanın adını içeren Google aramalarında Google Araman’ın  ilk sırasında çıkan reklamlardır. Marka için çok önemli bir reklam türüdür. Maliyeti marka için çok ucuz, yararı ise çok fazladır. Markanızın adının direkt Google da arandığında rakiplerinizin sizin önünüze geçmesi istenmeyen bir durum olup hem müşteri hem de itibar kaybına sebebiyet vermektedir.

Bilinirlik

Bilinirlik reklamları marka veya ürün hakkında piyasada bilinir olmak için çıkan reklam türlerdir. Müşteri yolculuğunun ilk aşaması olduğundan diğer bir deyişle dönüşüm hunisinin üst kısmında olduğundan bu tür reklamlarda ana hedef farkındalık ve bilinirlik artırmaktır. Her aramada çıkabilme ve hedef kitlenin karşısına çeşitli mecralarda çıkabilmeyi amaçlar. Bu tür reklamlardan dönüşüm beklemek çok doğru olmaz.

Etkileşim

Müşteri yolculuğunun bir süreç olarak düşünürsek markamız hakkında farkındalık oluşturduğumuz kitleyi hedefleyerek artık onların markamız ile etkileşime girmesini, küçük dönüşümler sergilemesini bekleriz. Etkileşim reklamları pazarlama hunisinin orta kısmında yer almasından dolayı henüz buradan da tam anlamıyla satış veya sonuç odaklı dönüşüm gerçekleşmeyebilir.

Dönüşüm

Müşterilerimiz artık bir huniden aşağı doğru inmeye başladı ve elimizde artık markamız ile ilgilenen sıcak hedef kitlemiz bulunmaktadır. Dönüşüm kitlesi artık dönüşüm sergileyebilir. veya Remarketing ile tekrardan hedeflenebilir.

Facebook Reklamları

Sosyal Medya reklamlarının en meşhurları ve yaygın olanı şüphesiz Facebook ve İnstagram reklamlarıdır. Her iki reklam da aynı platform üzerinden düzenlenmektedir. Facebook reklamları ile Bilinirlik, Erişim, Potansiyel Müşteri Formları, Whatsapp Reklamları, Alışveriş Reklamları gibi birçok reklam türü bulunmaktadır. Belirlenen strateji ile birlikte proje için hangi tür uygunsa o reklam türü kullanılır. Facebook’un sağladığı geniş hedef kitleler içinden proje için en uygun hedef kitleler oluşturulur. Aynı zamanda Web Sitesini ziyaret eden kullanıcılar da hedeflenmektedir. 

Google Shopping Reklamları

Markanın sattığı ürünlerin feed’inin Google Merchant Center’a tanıtılmasıyla Google Alışveriş Reklamları verilebilmektedir. Google ürününüzü arayan kişilere Shopping sekmesinde listeleyerek ürünleri arayan kitleye direkt ürünleri gösterilir.

Instagram Shopping Reklamları

İnstagram’ın son dönemde çıkardığı özellik ile birlikte artık ürünleriniz hem paylaşımlarda etiketlenebilir halde hem de Reklamlarda kullanılmak üzere kullanılabilir. Instagram Shopping özelliği ile birlikte kataloglar oluşturabilir, ürünlerinizi paylaşımlarınızda kullanabilirisiniz. Google reklamlarında olduğu gibi bu ürünleri de sosyal medya akışı içerisinde hedef kitlenize reklamlar ile erişerek direkt olarak satın alma işlemlerini yapabilirler.

XML Feed Health Check

Google alışveriş reklamları verebilmeniz için ürünlerinizin google tarafından (Merchant Center) onaylanmış olması gerekmektedir. Aynı şekilde Facebook tarafında da aynı şekilde standartları sağlamış olması gerekmektedir. Ürün Feed’inizin belli kriterleri sağladığında onay alır ve reklamlarda kullanılabilir. Bu Ürün Feed’lerinin düzgün olarak çalıştığına emin olmak gerekir. Belirli aralıklarda kontrol edilerek ve hataların giderilerek Feed’ininizn güncel olması gerekmektedir.

Ümit Karakaş
Performans Pazarlama Uzmanı

Leave A Comment