fbpx
2021_için_5_Pazarlama_Trendi

İleriye bakış: 2021 için 5 Pazarlama Trendi

2020 için daha önceki yazılarımızda değerlendirdiğimiz Statshot raporunu baz alarak, gelecek 2021 tahminlerinde bulunalım.

Pazarlamacıları 2021’de neler bekleyebilir? İşte izlediğimiz trendlerden 5 Önemli Nokta:

1.Gelişen arama davranışları:

Dünyadaki internet kullanıcılarının üçte ikisinden fazlası, satın alacak ürün ve hizmetleri araştırırken arama motorlarının ötesine geçiyor, özetle önümüzdeki aylar sesli arama, görsel arama ve sosyal aramanın daha da önemli bir rol oynamasını bekliyoruz.

2. Dijital kitle demografisinin yeniden dengelenmesi:

COVID-19, çok daha fazla yaşlı insanı çevrimiçi hale getirmek için bir katalizör görevi görürken, kuruluşlar artık dijitali her zamankinden daha geniş bir kitleye ulaşmak için kullanabilir. Bu, özellikle e-ticaret söz konusu olduğunda, pazarlamacılar için açık ve acil bir fırsatı temsil eder. Bununla birlikte, çevrimiçi kitlelerin bu şekilde genişlemesi, yeni bir dijital inovasyon dalgasını da tetikleyerek bu durum yeni platformlar, yeni hizmetler ve hatta yeni cihazlarla da sonuçlanabilir.

3. E-ticarette artan küreselleşme:

Bir süredir “Doğu’nun yükselişini” izliyoruz ve en son veriler, Çin’in e-ticaret devlerinin uluslararası alışveriş yapanlar arasında giderek daha fazla popülerlik kazandığını gösteriyor. Dahası, daha küçük satıcılar için bile giderek daha fazla erişilebilen uygun fiyatlı sınır ötesi lojistik sayesinde, web’in onları götürdüğü her yerde fırsatlar ve benzersiz ürünler arayan ve alışveriş yapanları görmeyi bekleyebiliriz. Bazı ölçekler yine de bir avantaj olacaktır, ancak benzersiz teklifler ve farklılaştırılmış alışveriş deneyimleri, kalıcı başarının anahtarıdır.

4. Yararlı artırılmış gerçeklik:

AR, birkaç yıldır arka planda köpürüyor, ancak yine de tam potansiyeline ulaşmamış gibi görünüyor. Bununla birlikte, Nike, IKEA ve Estée Lauder gibi ana akım markaların AR işlevselliğini giderek daha fazla kullanması ve Apple’ın yeni iPhone 12’nin AR performansını aktif olarak tanıtmasıyla birlikte, belki de 2021, AR’ın nihayet gelişim evresine geçişin olduğu yıl olacaktır. Pazarlamacıların yeniliğin ötesine geçmesi ve somut fayda ve değer sunmak için AR’yi kullanması gerekiyor. “Yutturmaca” değil, kullanıcıların sorunlarını çözen “yardım” mantalitesiyle hareket edilmelidir.

5. Bir sonraki yıkıcı yenilik:

Sosyal medya ve akıllı telefonlar, büyük ölçekli pazarlama karışıklığının son dalgasını tetiklediğinden bu yana on yıldan fazla zaman geçti ve “bir sonraki büyük şey” çoktan gecikmiş gibi görünüyor. Bun bağlı olarak “akıllı” gözlüklerden merkezi olmayan finansa veya belki de bir tür giyilebilir veya akıllı ev cihazına kadar piyasada birkaç ilginç yarışmacı var. Bununla birlikte, bu şeyler birkaç yıldır bir şekilde etrafta dolaşıyor ve şu anki ivme, bunların hiçbirinin 2021’de küresel olarak ana akım haline gelmesine işaret etmiyor. Sonuç olarak, asıl ana akım bozucunun daha beklenmedik bir şey olması muhtemel.

Abdulkadir Demir
Sosyal Medya iletişim Uzmanı

Leave A Comment