fbpx
gen-z-Youtube-trend

Z kuşağının dikkatini çeken şaşırtıcı trend: Yatıştırıcı videolar

Roya Zeitoune, YouTube’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika için Kültür ve Eğilimler ekibini yönetmektedir. Ekibi, ortaya çıkan tüketici trendlerini ortaya çıkarmak için YouTube görüntüleme verilerini derinlemesine araştırıyor. Gelin Roya’nın analizlerine birlikte bakalım.

Modern yaşam streslidir. Herkesin kendince sakinleşmek için problemlerle başa çıkma mekanizması/yöntemi vardır. Hayatın olumlu yanlarına çokça şükrediyoruz, derin nefesler alıyoruz ve birçok durumda rahatlatıcı YouTube videolarını arıyoruz.

Binlerce Z Kuşağı katılımcısıyla yapılan yeni bir 2022 Ipsos anketi, %83’ünün rahatlamalarına yardımcı olan rahatlatıcı içerikleri izlemek için YouTube’u kullandığını gösteriyor.

ASMR- autonomous sensory meridian response (otonom duyusal meridyen tepkisi) videoları  uzun yıllardır var ve bu kategoride en çok izlenen formatlar arasında yer almaya devam ediyor. Yatıştırıcı içeriğin diğer popüler biçimleri arasında doğa filmleri, yazlık videolar ve “garip bir şekilde tatmin edici” kliplerin derlemeleri yer alıyor.

Z kuşağı genç bir topluluk olup en yaşlıları sadece 25 yaşındadır, ancak bu nesil, hem çevrimiçi hem de kişisel olarak uluslararası kültürü ve tüketimi şekillendirmede büyük bir güce sahiptir. İhtiyaçlarının ve ilgi alanlarının bilincinde olmak, ilgili mesajları oluşturmanın ve onlarla daha derin bir düzeyde bağlantı kurmanın anahtarıdır.

Bu neslin mevcut zihniyetini daha iyi anlamak için pazarlamacıların bu önemli Z Kuşağı izleme trendi hakkında bilmesi gerekenleri toparladık.

Doğadan canlı yayınlar ve saatlerce süren videolar ile gün boyu devam eden konfor alanı

Koltukla seyahat etmek hiç bugünkü kadar kolay veya cazip olmamıştı. Uzak yerlerin hareketli videoları sadece bir tık uzağınızda. Z kuşağı için YouTube, bu yolculuklar için gidilecek yer: %90’ı kendilerini farklı bir yerde hissetmelerine yardımcı olan bir video izlediklerini söylüyor.

YouTube, uzak yerler ve doğal dünya hakkında rahatlatıcı videolardan oluşan devasa bir kitaplığa sahiptir. Genellikle meditatif müziğe ayarlanmış popüler formatlar arasında 10 saatten uzun süren hayvan canlı yayınları ve sürükleyici doğa filmleri bulunuyor.

Bu sakinleştirici videoların altında akan birçok yorum bir anlam ifade ediyorsa, ruhani görseller ve yumuşak müzik insanların uykuya dalmasına bile yardımcı olabilir.

Sakinleştirici bir müzikle vurgulanan deniz kaplumbağaları, doğal ortamlarında süzülür, kayaların ve süngerlerin üzerinden yüzer, balıkların yanından geçer ve bazen mercan kaselerinde dinlenir.

ASMR videoları popüler olmaya devam ediyor

ASMR, otonom duyusal meridyen yanıtının kısaltmasıdır. ASMR videoları hakkında konuştuğumuzda, genellikle sakin manzaralar ve sesler içeren sakinleştirici, genellikle yatıştırıcı videolardan bahsediyoruz. Bu içerik genellikle, dinleyicilerin rahatlamasına ve kafa derisinde ve vücudunda hafif bir karıncalanma hissi vermesine yardımcı olabilecek fısıldayan (veya hafif sesler çıkaran) kişileri içerir.

Bu tür “beyin masajı” bazıları için anlamsız görünse de, rakamlar farklı bir hikaye anlatıyor. Yalnızca 2021’de YouTube’da ASMR ile ilgili 65 milyardan fazla video izlendi.

Dünya çapında yükselen Youtube’da ASMR videolarının arama ilgisi 👇

A graph showing the rise in worldwide search interest for the term “ASMR” on YouTube. It shows an upward-trending red line from July 2017 to July 2022. Source: Google Data, Global, search interest for “ASMR” on YouTube, July 2017–July 2022.

Büyük kurumlar bile trende katılıyor. Örneğin Londra’daki Victoria ve Albert Müzesi, müze video oynatma listesinde koleksiyonlarından eserlerle rahatlatıcı ASMR sesleri çıkardıkları bir ASMR video koleksiyonuna sahipler.

Bakım uzmanı Elliot Forbes, izleyicileri ASMR ile geliştirilmiş tıraş rutinine götürüyor 👆

Günlük yaşam sürdürülürken favori videoların tekrar ziyaret edilmesi

En son araştırmamız, Z kuşağının en üst düzeyde konfor artışı elde etmek için nostalji izlemeye yönelik ilginin arttığını gösteriyor. İçerik oluşturucular sıradan bir şey yapıyor olsalar bile ürettikleri eski videoları tekrar tekrar ziyaret edilecek ve izleyiciler en sevdikleri kanalları olarak ayarlayacaklar.

Z kuşağının yüzde altmış dokuzu, kendilerini genellikle rahatlatan içerik oluşturuculara veya içeriğe geri döndüklerini söylüyor, ve Z kuşağının %82’si nostaljiyi içerik videolarıyla hissetmek için YouTube’u kullandı. Kendinizi hasta hissettiğinizde sevdiğiniz bir film veya dizi tekrar izlediğiniz gibi bu durumu, yeniden izlemenin YouTube eşdeğeri olarak düşünün.

Z kuşağı, en sevdikleri içerik oluşturucuları uzun süre sıradan şeyler yaparken bile (tekrar) izliyor. Bu, içerik oluşturucuların temizlik, okuma, bahçıvanlık, yemek pişirme veya çizim yapma gibi genellikle sakinleştirici müziğe göre ayarlanmış uzun biçimli vlog’ları izledikleri anlamına geliyor.

YouTube İçerik Oluşturucusu Emily Norris, temizlik rutinini, çocuklarının şifonyer çekmecelerini düzenlerken ve odalarını toplarken eşlik edebilecek izleyicilerle paylaşıyor 👆

Z kuşağı izleme alışkanlıkları pazarlamacılar için ne anlama geliyor?

Z Kuşağı kohortu, devam eden bir pandemi ve iklim krizi durumunun ortasında büyüdüğü için gerilim ve kaygıya çok aşinadır. Bu araştırma bize, rahatlatıcı çevrimiçi videolara yönelerek stresle başa çıkan genç bir nesil hakkında fikir veriyor.

YouTube’u “oynat”a basıp rahatlayabilecekleri güvenli bir alan olarak görüyorlar. Pazarlamacıların ortaya çıkan bu gerçeğe duyarlı olması ve Z kuşağının nasıl yeni alışkanlıklar oluşturduğunun farkında olması gerekiyor.

Genç müşterilerinizle bağlantı kurmaya çalıştığınızda, kendilerini emin ellerde ve güvende hissettiklerinden emin olun. İzleyiciler her zaman hayatlarına değer katan alakalı içerik arayacaktır.

Şimdi Z Kuşağı ile daha derin bir düzeyde bağlantı kurmak için bu nüanslı bilgileri kampanyalarınıza dahil etmenin zamanı geldi. Örneğin, rahatlatıcı uzun biçimli videolar oluşturmasıyla tanınan bir YouTube İçerik Oluşturucusu ile iş ortaklığı yaparak Z kuşağının bulundukları yerde hazır bulunabilir, veya yaklaşan bir kampanya için kreatif planlarınızı yeniden şekillendirebilirsiniz.

Geçmişte, genç nesiller tipik olarak yüksek sesli müzik, risk alma ve kısa dikkat süreleri ile ilişkilendirilirdi. Bu araştırma, bu klişelere meydan okuyor ve bize Z kuşağının tıpkı herkes gibi hayatın stresiyle başa çıkmaya çalıştığını gösteriyor.

Kaynakça için tıklayın.

Abdulkadir Demir
Sosyal Medya ve Dijital İletişim Sorumlusu

 

Leave A Comment